1 джерела звуку звукові коливання. Звукові хвилі. Джерела звуку. Характеристики звуку (Єрюткін Є. С.). Закріплення вивченого матеріалу

Інтегрований урок фізики, музики та інформатики.

Мета уроку:

Ознайомити учнів із поняттям "звук", характеристиками звуку; навмить розрізняти звуки за гучністю, тембром, показати, як ці характеристики пов'язані з частотою та амплітудою коливань; показати зв'язок фізики з музикою.

Ціль

Завантажити:


Попередній перегляд:

9 клас. Урок 36

Джерела звуку. Звукові коливання. Вирішення задач.

Мета уроку: Ознайомити учнів із поняттям «звук», характеристиками звуку; навчити розрізняти звуки за гучністю, тоном, тембром; показати, як ці характеристики пов'язані з частотою та амплітудою коливань; показати зв'язок фізики з музикою.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань.

Слайд 1

  • Фронтальне опитування

1. Що таке механічні хвилі?

2. Які два види бувають механічні хвилі?

3. Що таке період, частота, довжина хвилі, швидкість хвилі? Який зв'язок між ними існує?

  • Самостійна робота.

3. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. На минулих заняттях ми почали вивчати механічні хвилі, щоби надалі познайомитися з електромагнітними хвилями. Хоча вони мають різні назви, різну фізичну природу, але описуються одними й тими самими параметрами та рівняннями. Сьогодні ми познайомимося із ще одним видом механічних хвиль. Їхню назву ви запишете після того, як вирішите логічне завдання (метод розв'язання таких завдань називається «мозковим штурмом»).

У англійців є казка: «Чорт піймав трьох мандрівників і погодився відпустити їх, якщо вони зададуть йому нездійсненне завдання. Один попросив зробити дерево, що росте, золотим, інший – змусити річку потекти назад. Чорт жартома, впорався з цим і забрав собі душі обох мандрівників. Залишився третій мандрівник...» Хлопці, поставте себе місце цього мандрівника і запропонуйте межу нездійсненне завдання. (Пропонуються різні версії.) «...А третій свиснув і сказав: “Приший до цього ґудзика!” - І чорт був осоромлений».

Що таке свист?

Учні. Звук.

Слайд 2 (тема уроку)

Слайд 3

Світ звуків такий різноманітний,
Багатий, гарний, різноманітний,
Але всіх нас мучить питання

Звідки звуки виникають,
Що слух наш усюди насолоджують?
Час задуматися всерйоз.

1. Природа звуку. Умови, необхідні для існування звуку

Вчитель. Ми живемо у світі звуків, які дозволяють нам отримувати інформацію про те, що відбувається довкола.

Намагаються шепотіти клаптики афіш,
Намагається кричати залізо дахів,
І в трубах співати намагається вода,
І так мукають безсило дроти...

К.Я.Ваншенкін.

Що таке звук? Як її можна отримати? На ці питання відповідає фізика.

Слайд 4

Що таке акустика |

Акустика – це розділ фізики, який займається вивченням звуку, його властивостями, звуковими явищами.

Звукові хвиліпереносять енергію, яка, як та інші види енергії, може використовуватися людиною. Але головне – це величезний діапазон виразних засобів, які мають мову і музику. Ще з давніх-давен звуки служили людям засобом зв'язку і спілкування один з одним, засобом пізнання світу і оволодіння таємницями природи. Звуки – наші постійні супутники. Вони по-різному діють на людину: радують і дратують, утихомирюють і надають сили, пестять слух і лякають своєю несподіванкою. (Включається грамзапис «Ростовських дзвонів».)

Пролунали знамениті дзвони чотирихарокової дзвіниці, спорудженої в 1682-1687 рр. у місті Ростові Великому, місті слави минулого. Ростовські дзвони виконуються п'ятьма дзвонарями, причому мова найбільшого дзвона «Сисоя» розгойдують двоє людей. Тринадцять дзвонів розташовані в ряд. Дзвонарі стають так, щоб бачити один одного та погоджуватися у такті.

З давніх-давен дзвін викликав життя народу. Своїми дзвонами давно славилися Великий Новгород, Псков, Москва, але такого «оркестру», як у Ростові, не було ніде. Що є причиною звуку?

Слайд 5

Причина звуку? - вібрація (Коливання) тіл, хоча ці коливання часто непомітні для нашого ока.

Джерела звуку - вагаються тіла.

Однак не всі тіла, що вагаються, є джерелами звуку. Переконаємось у цьому.

Досвід 1. «День непослуху».

"Так робити не можна! Чи не клацай лінійкою! Зараз зламаєш лінійку – чим на математиці будеш відрізки вимірювати?» Як часто ми це чули у школі! Але зараз ми матимемо день непослуху. У цьому досвіді не просто дозволено – потрібно клацати лінійкою об край столу. Адже в цьому також фізика!

Матеріали: лінійка, стіл.

Послідовність дій.

Поклади лінійку на стіл так, щоб половина її звисала з краю столу. Той кінець, що лежить на столі, міцно притисни рукою, зафіксувавши на місці. Іншою рукою підніми вільний кінець лінійки (тільки не дуже сильно, щоб не зламати) і відпусти. Прислухайся до звуку, що вийшов.

Тепер трохи просунь лінійку, так, щоб зменшити довжину частини, що звисається. Знову зігни та відпусти лінійку. Який вийшов звук? Чи такий він, як минулого разу?

Наукове пояснення.

Як ви, напевно, вже здогадалися, звук, що гуде, виробляє вібрація тієї частини лінійки, яка звисає за край столу. Та частина, що притиснута до столу, не може вібрувати і тому не видає звуків взагалі. Чим коротше вібруючий кінець лінійки, тим вищий звук виходить,що довше – то нижче звук.

Слайд 6

Звук – це механічні пружні хвилі, що поширюються у газах, рідинах, твердих тілах.

Хвилі, які викликають відчуття звуку, зчастотою від 16 Гц до 20 000 Гц

називають звуковими хвилями (переважно - поздовжні).

Слайд 7

Поширення звуку можна порівняти із поширенням хвилі у воді. Тільки роль кинутого у воду каменя грає тіло, що коливається, а замість поверхні води звукові хвилі поширюються в повітрі. Кожне коливання гілки камертону створює у повітрі одне згущення та одне розрядження. Чергування таких згущень і розряджання і є звукова хвиля.

Слайд 8

Щоб почути звук,необхідні:

1. джерело звуку;

2. пружне середовище між ним та вухом;

3. певний діапазон частот коливань джерела звуку – між 16 Гц та 20 кГц,

4. достатня сприйняття вухом потужність звукових хвиль.

Слайд 9

Джерела звуку бувають двох видів: штучні та природні, знайдіть їх у загадках:

Слайди 10 – 12

1. Пролітаючи повз вухо,

Він дзижчить мені: «Я не муха».

Ніс довгий,

Хто його вб'є,

Той кров свою проллє.

(Комар).

3. Маленька співунка у лісі

живе,

Перишки чистить,

(Пташка).

4. Ходить туди-сюди,

Ніколи не втомлюється.

Всім хто прийде,

Вона подає руку.

(Двері).

5. Два братики

В одне донце стукають.

Але не просто б'ють-

Разом пісню співають.

(Барабан).

6. Пастись корову на лужок

Вирушила господиня,

Повісивши маленький дзвінок.

Що це? Відгадай!

(Дзвіночок).

6. На трикутник дерев'яний

Натягнули три струни,

В руки взяли, заграли-

Ноги самі в танець пішли.

(Балалайка).

8. Апарат невеликий,

Але дивовижний такий.

Якщо друг мій далеко,

Говорити мені з ним легко.

(Телефон).

Музичні звуки видають різноманітні музичні інструменти. Джерела звуку різні, тому музичні інструменти діляться кілька груп:

Слайди 13-16

  • Ударні – бубни, барабани, ксилофони тощо. (Тут коливаються від удару палички чи руки натягнутий матеріал, металеві пластинки тощо);
  • Духові – флейти, горни та фанфари, кларнети, валторни, труби (коливання стовпа повітря всередині інструменту)
  • Струнні – скрипка, гітара тощо.
  • Клавішні – піаніно, клавесини (коливання струн викликається тут ударом по них молоточків));

Таким чином, за дією, що виробляється на нас, всі звуки поділяються на дві групи: музичні звуки та шуми. Чим вони відрізняються одна від одної?

Встановити різницю між музикою і шумом досить складно, оскільки, що може здаватися музикою одного, може бути просто шумом іншого. Деякі вважають оперу зовсім не музичною, а інші, навпаки, бачать межу досконалості в музиці. Іржання коней або скрип навантаженого лісом вагона може бути шумом для більшості людей, але музикою для лісопромисловця. Люблячим батькам крик новонародженої дитини може здаватися музикою, іншим такі звуки представляють просто шум.

Однак більшість людей погодиться з тим, що звуки, що йдуть від струн, язичків, камертону і вібруючих голосових зв'язок співака, що коливаються, музичні. Але якщо це так. Те, що суттєво у збудженні музичного звуку чи тону?

Наш досвід показує, що для музичного звуку суттєво, щоб коливання відбувалися через рівні проміжки часу. Коливання камертону, струн тощо. мають такий характер; коливання поїздів, вагонів із лісом тощо. відбуваються через неправильні, нерівномірні проміжки часу, і їх звуки представляють тільки шум. Шум відрізняється від музичного тону тим, що йому не відповідає певна частота коливань і, отже, певна висота звуку. У шумі є коливання різних частот. З розвитком промисловості та сучасного швидкісного транспорту постала нова проблема – боротьба з шумом. Виникло навіть нове поняття «шумове забруднення» довкілля.

Слайд17 Р.Різдвяний дав дуже точний та ємний образ нинішньої дійсності:

Аеродроми,

Пірси та перони,

Ліси без птахів і землі без води.

Все менше - навколишньої природи,

Дедалі більше – довкілля.

Шум, особливо великої інтенсивності, не просто набридає і втомлює – він може серйозно підірвати здоров'я.

Найбільш небезпечно тривалий вплив інтенсивного шуму на слух людини, який може призвести до часткового або повної втратислуху. Медична статистика показує, що приглухуватість в Останніми рокамивиходить на чільне місце у структурі професійних захворювань і не має тенденції до зниження.

Тому важливо знати особливості сприйняття звуку людиною, допустимі з погляду забезпечення здоров'я, високої продуктивності та комфортності рівні шуму, а також засоби та способи боротьби з шумом.

Негативний вплив шуму на людину та захист від неї.

Шкідливі дії шуму на організм людини.

Слайд 18

Прояв шкідливого впливу шуму на організм людини дуже різноманітний.

Тривале вплив інтенсивного шуму(понад 80 дБ) на слух людини призводить до її часткової або повної втрати. Залежно від тривалості та інтенсивності впливу шуму відбувається більше або менше зниження чутливості органів слуху, що виражається тимчасовим зміщенням порога чутності, яке зникає після закінчення впливу шуму, а при великій тривалості та (або) інтенсивності шуму відбуваються незворотнівтрати слуху (глухість), що характеризуються постійною зміною порога чутності

Розрізняють такі ступеня втрати слуху:

Слайд 19

  • I ступінь (легке зниження слуху) – втрата слуху області мовних частот становить 10 - 20 дБ, на частоті 4000 Гц – 20 - 60 дБ;
  • II ступінь (помірне зниження слуху) – втрата слуху у сфері мовних частот становить 21 - 30 дБ, на частоті 4000 Гц – 20 - 65 дБ;
  • III ступінь (значне зниження слуху) – втрата слуху області мовних частот становить 31 дБ і більше, на частоті 4000 Гц – 20 - 78 дБ.

Дія шуму на організм людини не обмежується впливом на орган слуху. Через волокна слухових нервів подразнення шумом передається в центральну та вегетативну нервові системи, а через них впливає на внутрішні органи, призводячи до значних змін у функціональному стані організму, впливає на психічний станлюдини, викликаючи почуття занепокоєння та роздратування. Людина, що піддається впливу інтенсивного (понад 80 дБ) шуму, витрачає в середньому на 10 - 20% більше фізичних та нервово-психічних зусиль, щоб зберегти вироблення, досягнуте ним при рівні звуку нижче 70 дБ. Встановлено підвищення на 10 – 15% загальної захворюваності на робочі шумні виробництва. Вплив на вегетативну нервову систему проявляється навіть за невеликих рівнях звуку (40 – 70 дБ). З вегетативних реакцій найбільш вираженим є порушення периферичного кровообігу за рахунок звуження капілярів шкірного покриву та слизових оболонок, а також підвищення артеріального тиску(При рівнях звуку вище 85 дБ).

Вплив шуму на центральну нервову систему викликає збільшення латентного (прихованого) періоду зорової моторної реакції, призводить до порушення рухливості нервових процесів, зміни електроенцефалографічних показників, порушує біоелектричну активність головного мозку з проявом загальних функціональних змін в організмі (вже при шумі 50 – 60) суттєво змінює біопотенціали мозку, їх динаміку, спричиняє біохімічні зміни у структурах головного мозку.

При імпульсних та нерегулярних шумахступінь дії шуму підвищується.

Зміни у функціональному стані центральної та вегетативної нервових системнастають набагато раніше і за менших рівнів шуму, ніж зниження слухової чутливості.

Слайд 20

В даний час "шумова хвороба" характеризується комплексом симптомів:

  • зниження слухової чутливості;
  • зміна функції травлення, що виражається у зниженні кислотності;
  • серцево-судинна недостатність;
  • нейроендокринні розлади.

Працюючі за умов тривалого шумового впливу відчувають дратівливість, головний біль, запаморочення, зниження пам'яті, підвищену стомлюваність, зниження апетиту, біль у вухах тощо. Вплив шуму може викликати негативні зміни емоційного стану людини, аж до стресових. Все це знижує працездатність людини та її продуктивність, якість та безпеку праці. Встановлено, що з роботах, потребують підвищеної уваги, зі збільшенням рівня звуку від 70 до 90 дБ продуктивність праці знижується на 20%.

Слайд 21 (Фільм цифрові наркотики)

Слайд 22

Ультразвуки ( понад 20 000 Гц) також є причиною пошкодження слуху, хоча людське вухо на них не реагує. Потужний ультразвук впливає на нервові клітини головного мозку та спинний мозок, викликає печіння у зовнішньому слуховому проході та відчуття нудоти.

Не менш небезпечними єінфразвукові дії акустичних коливань (менше 20 Гц). При достатній інтенсивності інфразвуки можуть впливати на вестибулярний апарат, знижуючи слухову сприйнятливість та підвищуючи втому та дратівливість, і призводять до порушення координації. Особливу роль грають інфрачастотні коливання із частотою 7 Гц. В результаті їх збігу із власною частотою альфа – ритму головного мозку спостерігаються не тільки порушення слуху, але й можуть виникати внутрішні кровотечі. Інфразвуки (68 Гц) можуть призвести до порушення серцевої діяльності та кровообігу.

Слайди 23 – 24

ЗБЕРІГАННЯ СЛУХА

Заткнути вуха великими пальцями, вказівні пальці обережно помістити на віки закритих очей. Середні пальці стискають ніздрі. Безіменні пальці та обидва мізинці лежать на губах, які складені трубочкою і витягнуті вперед. Виконати плавний вдих через рота так, щоб надулися щоки. Після вдиху нахилити голову та затримати дихання. Потім повільно підняти голову, розплющити очі і видихнути через ніс.

2. Вправа "Дерево" на мовчання - дуже проста.Говорити можна лише у разі прямого питання, поставленого у правильній формі. Запитання: «Ну як?", "Ти че?", "Я пішов, чи як?" - не працюють. Через деякий час питаючий починає відчувати себе підлим провокатором і зі своїм питанням: "Скільки часу?" - розбирається сам. .І настає тиша. Вправа допомагає збереженню енергії, загостренню слуху та концентрації.

Розділ фізики, що займається звуковими коливаннями, називається акустикою.

Людське вухо влаштоване так, що воно сприймає коливання частотою від 20 Гц до 20 кГц як звук. Низькі частоти (звук великого барабана чи органної труби) сприймаються вухом як басові ноти. Свист чи писк комара відповідають високим частотам. Коливання частотою нижче 20 Гц називаються інфразвуком, а частотою понад 20 кГц - ультразвуком.Такі вагання людина не чує, але є тварини, які чують інфразвуки, що походять від земної кори перед землетрусом. Почувши їх, тварини залишають небезпечну місцевість.

У музиці акустичні частоти відповідають але там.Нота "ля" основної октави (ключ С) відповідає частоті 440 Гц. Нота "ля" наступної октави відповідає частоті 880 Гц. І так всі інші октави відрізняються за частотою рівно вдвічі. Усередині кожної октави розрізняють 6 тонів чи 12 півтонів. Кожен тонмає частоту в yf2~ 1,12 відрізняється від частоти попереднього тону, кожен півтонвідрізняється від попереднього в "$2 . Ми бачимо, що кожна наступна частота відрізняється від попередньої не на скільки Гц, а в однакове число разів. Така шкала називається логарифмічній,оскільки рівну відстань між тонами буде саме на логарифмічній шкалі, де відкладається не сама величина, а її логарифм.

Якщо звук відповідає одній частоті v (або зі = 2tcv), його називають гармонічним, чи монохроматичним. Суто гармонійні звуки зустрічаються рідко. Найчастіше звук містить набір частот, т. е. його спектр (див. розділ 8 цієї глави) складний. Музичні коливання завжди містять основний тон ссо = 2я/Т, де Т - період, і набір обертонів 2(Оо, Зсо 0 , 4соо і т. д. Набір обертонів із зазначенням їх інтенсивностей у музиці називається тембром.У різних музичних інструментів, у різних співаків, що беруть ту саму ноту, тембр різний. Це надає їм різного забарвлення.

Можлива домішка та некратних частот. У класичній європейській музиці це вважається неблагозвучним. Однак у сучасній музиці це використовується. Навіть використовується повільний рух будь-яких частот у бік збільшення чи зменшення (гавайська гітара).

У немузичних звуках можливі будь-які комбінації частот у спектрі та їх зміна у часі. Спектр таких звуків може бути суцільним (див. Розділ 8). Якщо інтенсивності для всіх частот приблизно однакові, такий звук називають «білий шум» (термін взятий з оптики, де білий колір- Сукупність всіх частот).

Дуже складні звуки людської мови. Вони мають складний спектр, який швидко змінюється з часом при проголошенні одного звуку, слова та всієї фрази. Це надає звукам мови різні інтонації та акценти. У результаті можна по голосу відрізнити одну людину від іншої, навіть якщо вони вимовляють ті самі слова.

Перш ніж зрозуміти, які джерела звуку бувають, подумайте, що таке звук? Ми знаємо, що світло це випромінювання. Відбиваючись від предметів, це випромінювання потрапляє до нас у вічі, і ми можемо його бачити. Смак і запах – це маленькі частинки тіл, які сприймають наші відповідні рецептори. А звук це що за звір?

Звуки передаються повітрям

Ви, напевно, бачили, як грають на гітарі. Можливо, ви самі вмієте це робити. Важливо інше звук у гітарі видають струни, якщо їх смикнути. Все вірно. А от якби ви могли помістити гітару у вакуум і смикнути струни, то ви дуже здивувалися б ніякого звуку гітара не видала б.

Такі досліди проводилися з різними тілами, і завжди результат був один ніякого звуку в безповітряному просторі не було чути. Звідси випливає логічний висновок звук передається повітрям. Отже, звук це щось, що відбувається з частинками речовин повітря і тіл, що видають звук.

Джерела звуку - тіло, що вагається

Далі. В результаті найрізноманітніших численних експериментів вдалося встановити, що звук виникає внаслідок коливання тіл. Джерелами звуку є тіла, які вагаються. Ці коливання передаються молекулами повітря і вухо, сприймаючи ці коливання, інтерпретує їх у зрозумілі нам відчуття звуку.

Перевірити це легко. Візьміть скляний або кришталевий келих і поставте його на стіл. Легенько стукніть по ньому металевою ложечкою. Ви почуєте довгий тонкий звук. Тепер доторкніться рукою до келиха і стукніть ще раз. Звук зміниться і стане набагато коротшим.

А тепер нехай кілька людей обхоплять руками келих максимально повністю, разом із ніжкою, намагаючись не залишити жодної вільної ділянки, окрім зовсім маленького місця для удару ложечкою. Знов вдарте по келиху. Ви майже не почуєте жодного звуку, а той, що буде – вийде слабким та дуже коротким. Про що це каже?

У першому випадку після удару келих вільно коливався, його коливання передавалися повітрям і досягали наших вух. У другому випадку більшість коливань поглиналася нашою рукою, і звук став набагато коротшим, оскільки зменшилися коливання тіла. У третьому випадку практично всі коливання тіла моментально поглинулися руками всіх учасників і тіло майже не вагалося, а отже, звук майже не видавав.

Те саме стосується всіх інших експериментів, які ви можете придумати та провести. Коливання тіл, передаючись молекулам повітря, сприйматимуться нашими вухами та інтерпретуватимуться мозком.

Звукові коливання різної частоти

Отже, звук – це коливання. Джерела звуку передають звукові коливання повітрям до нас. Чому тоді ми чуємо далеко не всі коливання всіх предметів? А тому, що коливання бувають різної частоти.

Сприймається людським вухом звук – це звукові коливання частотою приблизно від 16 Гц до 20 кГц. Діти чують звуки вищих частот, ніж дорослі, а діапазони сприйняття різних живих істот взагалі різняться дуже.

Джерела звуку. Звукові коливання

Людина живе у світі звуків. Звук людини є джерелом інформації. Він застерігає людей про небезпеку. Звук у вигляді музики, співу птахів доставляє нам насолоду. Ми із задоволенням слухаємо людину із приємним голосом. Звуки важливі не тільки для людини, але й для тварин, яким добре уловлювання звуку допомагає вижити.

Звук – це механічні пружні хвилі, що розповсюджуються в газах, рідинах, твердих тілах.

Причина звуку - вібрація (Коливання) тіл, хоча ці коливання часто непомітні для нашого ока.

Джерела звуку - фізичні тіла, що коливаються, тобто. тремтять або вібрують із частотою
від 16 до 20000 разів на секунду. Тіло, що вібрує, може бути
твердим, наприклад, струна
або земна кора,
газоподібним, наприклад, струмінь повітря у духових музичних інструментах
або
рідкимнаприклад хвилі на воді.

Гучність

Гучність залежить від амплітуди коливань у звуковій хвилі. За одиницю гучності звуку прийнято1 Біл (На честь Олександра Грехема Белла, винахідника телефону).На практиці гучність вимірюютьу децибелах (дБ).

1 дБ = 0,1Б. 10 дБ

- Шепіт; 20-30 дБ
– норма шуму у житлових приміщеннях; 50 дБ
- Розмова середньої гучності; 80 д Б
- Шум працюючого двигуна вантажного автомобіля; 130 дБ

- поріг больового відчуття

Звук гучністю понад 180 дБ може навіть спричинити розрив барабанної перетинки. Високі звуки

представлені високочастотними хвилями – наприклад, пташиний спів. Низькі звуки

– це низькочастотні хвилі, наприклад, звук двигуна великої вантажівки.

– це низькочастотні хвилі, наприклад, звук двигуна великої вантажівки. Звукові хвилі

- Це пружні хвилі, що викликають у людини відчуття звуку.

Звукова хвиля може проходити різні відстані. Гарматна стрілянина чути на 10-15 км, іржання коней і гавкіт собак - на 2-3 км, а шепіт всього на кілька метрів. Ці звуки передаються повітрям. Але провідником звуку може бути повітря.

Приклавши вухо до рейок, можна почути шум поїзда, що наближається, значно раніше і на більшій відстані. Значить метал проводить звук швидше та краще, ніж повітря. Вода також добре проводить звук. Нирнувши у воду, можна виразно чути, як стукають один об одного каміння, як шумить під час прибою галька.

Властивість води – добре проводити звук – широко використовується для розвідки у морі під час війни, а також для вимірювання морських глибин. Необхідна умова поширення звукових хвиль – наявність матеріального середовища.

У вакуумі звукові хвилі не поширюються, тому що там немає частинок, що передають взаємодію джерела коливань.

Тому на Місяці через відсутність атмосфери панує цілковита тиша. Навіть падіння метеориту на її поверхню не чутно спостерігачеві.

У кожному середовищі звук поширюється із різною швидкістю. Швидкість звуку у повітрі

- Приблизно 340 м/с. Швидкість звуку у воді

– 1500 м/с. Швидкість звуку в металах, сталі

- 5000 м/с.

У теплому повітрі швидкість звуку більша, ніж у холодному, що призводить до зміни напряму поширення звуку.

КАМЕРТОН - це кінці якої можуть коливатися після удару по ній.

Видаваний камертоном звук дуже слабкий і його чути лише на невеликій відстані.
Резонатор - дерев'яний ящик, на якому можна закріпити камертон, служить для посилення звуку.
Випромінювання звуку при цьому відбувається не лише з камертону, а й з поверхні резонатора.
Однак тривалість звучання камертону на резонаторі буде меншою, ніж без нього.

Е Х О

Гучний звук, відбиваючись від перешкод, повертається до джерела звуку за кілька миттєвостей, і ми чуємо луна.

Помноживши швидкість звуку на час, що минув від виникнення до повернення, можна визначити подвоєну відстань від джерела звуку до перешкоди.
Такий спосіб визначення відстані до предметів використовується в
ехолокації.

Деякі тварини, наприклад кажани,
також використовують явище відображення звуку, застосовуючи метод ехолокації

На властивості відбиття звуку заснована ехолокація.

Звук - механічна віл, що біжить на та передає енергію.
Однак потужність одночасної розмови всіх людей на земній кулі навряд чи більша за потужність одного автомобіля "Москвич"!

Ультразвук.

    Коливання із частотами, що перевищують 20 000 Гц, називають ультразвуком. Ультразвук широко застосовується у науці та техніці.

    Рідина закипає під час проходження ультразвукової хвилі (кавітація). У цьому виникає гідравлічний удар. Ультразвуки можуть відривати шматочки від поверхні металу та проводити дроблення твердих тіл.

    За допомогою ультразвуку можна змішати рідини, що не змішуються. Так готуються емульсії на олії. При дії ультразвуку відбувається омилення жирів. На цьому принципі влаштовані пральні пристрої. Широко використовується

ультразвук На цьому принципі влаштовані пральні пристрої.у гідроакустиці.

    Ультразвуки великої частоти поглинаються водою дуже слабко і можуть поширюватись на десятки кілометрів. Якщо вони зустрічають на своєму шляху дно, айсберг чи інше тверде тіло, вони відбиваються та дають луну великої потужності. На цьому принципі влаштований ультразвуковий ехолот.

У металіпоширюється майже без поглинання. Застосовуючи метод ультразвукової локації, можна виявити найдрібніші дефекти усередині деталі великої товщини.

    Дрібну дію ультразвуку застосовують для виготовлення ультразвукових паяльників.для ехолокації, для виявлення та лікування пухлин та деяких дефектів у тканинах організму, у хірургії та травматології для розтину м'яких та кісткових тканин при різних операціях, для зварювання зламаних кісток, для руйнування клітин (ультразвук великої потужності).

Інфразвук та його вплив на людину.

Коливання із частотами нижче 16 Гц називаються інфразвуком.

У природі інфразвук виникає через вихровий рух повітря в атмосфері або в результаті повільних вібрацій різних тіл. Для інфразвуку характерне слабке поглинання. Тому він поширюється великі відстані. Організм людини болісно реагує на інфразвукові коливання. При зовнішніх впливах, спричинених механічною вібрацією або звуковою хвилею на частотах 4-8 Гц, людина відчуває переміщення внутрішніх органів, на частоті 12 Гц – напад морської хвороби.

    Найбільшу інтенсивність інфразвукових коливаньстворюють машини та механізми, що мають поверхні великих розмірів, що здійснюють низькочастотні механічні коливання (інфразвук механічного походження) або турбулентні потоки газів та рідин (інфразвук аеродинамічного або гідродинамічного походження).



Продовження теми:
Інсулін

Всі знаки зодіаку відрізняються один від одного. У цьому немає жодних сумнівів. Астрологи вирішили скласти рейтинг найзнаменитіших Знаків Зодіаку і подивитися, хто ж із них у чомусь...

Нові статті
/
Популярні